انتشار موفقیت‌آمیز شایعه فریب‌انگیز تاباندن لوگوی پپسی روی ماه توسط یک نوجوان در یک پیج فیس‌بوک، برخی کاربران را به ساخت شایعات مشابه ترغیب کرده است.

به گزارش اتوبوس دات‌کام، اخیرا یک پیج فیس‌بوکی تصاویری از یک خزنده بزرگ با نام مسخره «مگامارمالاد» را منتشر کرده و با اصرار مدعی شده که این جانور بزرگ در نزدیکی سد کرج پیدا شده و قرار است به باغ‌وحش ارم تهران منتقل شود.

هرچند صاحب این پیج فیس‌بوک چند نشانه شوخی را در متن خبر ساختگی خود گنجانده تا غیرمستقیم بر طنز بودن آن تاکید داشته باشد، اما هنوز گروهی از کاربران اینترنتی در سراسر دنیا هستند که هر چیزی که در صفحه مانتیور خود می‌بینند را بدون فکر و دقت باور می‌کنند.

پیشتر نیز شبکه RTL یک ویدئوی ساختگی از سوار سدن مردی شبیه مایکل جکسون به داخل یک آمبولانس را منتشر کرد. پس از گسترش شایعه زنده بودن ستاره موسیقی پاپ جهان، سخنگوی این شبکه گفت: «ما می‌خواستیم نشان دهیم که چگونه کاربران می‌توانند به سادگی مورد بهره‌برداری ویدئوهای قلابی قرار بگیرند. با وجود آن که همه می‌دانند که جکسون از دنیا رفته، اما واکنش مردم به این ویدئو نفس ما را بند آورد. متاسفانه بسیاری آن را باور کردند، اگر چه سعی کردیم این ویدئو را طوری بسازیم که هر بیننده نیز معمولی بتواند به جعلی بودن آن پی ببرد».

خبر مرتبط:

فرورتیش رضوانیه: هشدار پلیس فتا درباره شایعه‌سازی منصفانه نیست

 

Be Sociable, Share!